•      OUMUAMUA

Každý si ju predstavoval inak, preto počas prezentácie na blokovom vyučovaní ARTEFILETIKY, sme sa s objektom zoznámili, niečo sme si prečítali, povedali a predsa mal každý inú predstavu ako vyzerá.

1. Oboznámenie sa s objektom

V roku 2017 prešiel cez našu slnečnú sústavu medzihviezdny objekt s názvom 'Oumuamua. Teleso v tvare cigary miatlo vedcov, mnohí si mysleli, že Oumuamua je kométa, hoci niekoľko z nich navrhlo, že by mohlo ísť o mimozemskú sondu.

Vedci mu dali havajské meno 'Oumuamua, čo znamená "skaut" alebo "posol z diaľky, ktorý prišiel ako prvý". Ale jeho nečakaný vzhľad a rýchly odchod z našej slnečnej sústavy znamenali, že vedci mali len niekoľko týždňov na to, aby podivného návštevníka skúmali. Objekt veľkosti mrakodrapu je teraz príliš ďaleko a je príliš malý na to, aby sa dal pozorovať s existujúcimi technológiami.

Obmedzené informácie zhromaždené o objekte ponechali priestor pre vedcov, aby ponúkli odhady o tom, čo by to mohlo byť a odkiaľ pochádza. Padali teórie od kométy po asteroid až po nikdy predtým nevídanú mimozemskú vesmírnu loď. Jeden astronóm z Harvardskej univerzity a niekoľko jeho kolegov špekulovalo o mimozemskom pôvode. Ale takmer všetci ostatní odborníci, ktorí študovali 'Oumuamua hovoria, že hypotéza o mimozemšťanoch je mimoriadne nepravdepodobná.

Na základe týchto informácii sa žiaci 3.A pustili do objavovania cesty Oumuamua podľa vlastnej predstavivosti. Každý žiak si mohol vybrať prácu buď v skupinách alebo samostatne. Po výkone boli spokojní, cítili sa pri tom fantasticky a ich výslednú prácu si môžete pozrieť.