PROJEKTY + AKTIVITY + VYDELÁVANIE
FAST HEROES
Program zameraný na vzdelávanie nielen detí ale aj dospelých o príznakoch mozgovej príhody a potrebe okamžitých opatrení. Mozgová príhoda je druhou najčastejšou príčinou smrti, treťou najčastejšou príčinou zdravotného postihnutia a jedným z hlavných dôvodov, prečo deti prichádzajú o starých rodičov. Najsmutnejšie je, že väčšina pacientov s mozgovou príhodou nie je liečená, nakoľko prichádzajú do nemocnice príliš neskoro.
Je preto mimoriadne dôležité aby sme zvyšovali povedomie o kľúčových príznakoch mozgovej príhody a dodávali ľuďom sebadôveru a jasnosť pri hľadaní okamžitej neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
„Triedne knižnice sú nástrojom, ako čo najľahšie spájať deti s knihami“.
Krajina čitateľov
Naše triedy 3.A a 4.A sa zapojili do projektu „Naša trieda číta“ organizovaného občianskym združením Krajina čitateľov. Vybrali sme pre 2 triedy spolu 40 kníh a objednali ich z najväčšieho internetového kníhkupectva Martinus. Pri tvorení našich triednych knižníc sme sa najskôr zamysleli nad tým, akých čitateľov máme. Či je v nich viac začínajúcich, rozbehnutých alebo skôr odradených čitateľov. Na základe toho sme prispôsobili výber kníh, aby si každé dieťa našlo tú, ktorá ho aspoň na chvíľu prenesie do iného sveta.
Triedni učitelia v spolupráci so školským koordinátorom čitateľskej gramotnosti v rámci tried každý týždeň vyberú knihu z knižnice, ktorú si predstavia a venujú sa jej počas daného týždňa. Ak kniha zaujme niektorých žiakov natoľko, že týždeň im nestačí, vždy ju majú k dispozícii v triednej knižnici a kedykoľvek si ju môžu vziať do ruky a čítať vo svojom čitateľskom kútiku.
Triedy 1.A a 2.A majú knižnicu už vytvorenú a budeme ju postupne dopĺňať o ďalšie knižné novinky.
Vzdelávací portál KOZMIX
Naša škola zakúpila na kalendárny rok pre žiakov prístup do vzdelávacieho portálu KOZMIX, vďaka ktorému sa učenie stáva hrou. Každý žiak rieši úlohy vlastným tempom a po ich absolvovaní dostane spätnú väzbu. Vzdelávací program obsahuje viac ako 5000 vzdelávacích materiálov, 11 školských predmetov a to všetko v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. Úlohy si žiak môže vypracovať nielen v škole, ale aj doma.
SKUTOČNE ZDRAVÁ ŠKOLA - pestovanie mikrozeleniny od MYGREENS
Každá trieda si zakúpila sadu na pestovanie 7 druhov mikrozeleniny od spoločnosti Mygreens, ktorá sa zaoberá ich pestovaním a edukáciou. Žiaci sa pri ich pestovaní dozvedia o prírodovedných témach ako napr.: rastliny, korene rastlín, kompostovanie, pôda, voda, slnko, vzduch a ich účel pri pestovaní. Svoj výsledok snaženia uvidia žiaci už po jednom týždni a svoj produkt pestovania môžu skonzumovať v prvej fáze rastu a teda po 7-10 dňoch. Pripravíme si spoločne zdravú desiatu 😊
AKO SO ŽIAKMI PRACUJEME...
TPR – Total Physical Response – metóda celkovej fyzickej odpovede
Metóda TPR je jednou z alternatívnych metód, ktorá dokáže zvýšiť záujem žiaka o cudzí jazyk. Učiteľ neočakáva od žiaka verbálny prejav podobne ako rodičia neočakávajú, že ich novonarodené dieťa začne hovoriť. Trpezlivo čakajú a rešpektujú jeho omyly v začiatkoch komunikácie.
Metóda je založená na zážitkovom učení, spojenom s možnosťou pohybu. Žiak sa učí cudziemu jazyku prostredníctvom zážitku, spojeného s určitým pohybom. Prostredníctvom pohybu dochádza k lepšiemu uchovaniu si slovnej zásoby v pamäti. Na rozdiel od ostatných metód, vyučovanie metódou TPR sa v svojich začiatkoch zameriava predovšetkým na význam a nesústreďuje sa na gramatické štruktúry a tvary slov. Gramatiku sa učia deti podvedome. V prvej fáze vyučovania žiaci imitujú učiteľa, napodobňujú jeho pohyby a reagujú na príkazy. V druhej fáze už vykonávajú činnosť sami a učiteľ si overuje, či správne pochopili príkazom.
Keď je do učenia zapojený aj pohyb, dieťa je na hodine omnoho uvoľnenejšie, necíti nátlak či stres, nevytvára si negatívne bloky, rečovú bariéru, ktorá by mu bránila rozprávať a vyjadrovať myšlienky.
JOLLY PHONICS
Metóda Jolly Phonics je fonetická metóda, kde sa deti učia vizuálne rozoznávať jednotlivé hlásky a priraďovať k nim zvuk, výslovnosť jazyka, ktorý počujú. Deti sa už od prvých hodín anglického jazyka učia spájať naučené zvuky, tzv.“sounds“ do slov, správne ich vyslovovať a k správne prečítanému slovu priraďovať význam. Takýmto spôsobom deti postupne dokážu čítať a napísať akýkoľvek fonetický text. V neposlednom rade zvládnu slová prečítať bez hádania a váhania.
Základný princíp spočíva v podpore radosti žiakov z učenia sa cudzieho jazyka, využívaní vysokej miery zvedavosti detí a ich túžbe objavovať a skúmať. Deti sú motivované, angličtina ich baví a od prvých hodín majú pocit úspechu. Veľkou prednosťou metodiky Jolly Phonics je, že je to niečo nové a zaujímavé pre všetky deti. Vytvára deťom v škole rovnaký štart bez rozdielu na ich jazykové zručnosti.
- Obe tieto metódy sa plynulo prepájajú a navzájom dopĺňajú. Anglický jazyk sa stáva neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania v novej kurikulárnej refome na našej škole.
Hejného matematika
Hejného metóda sa radí medzi konštruktivistické prístupy vo vyučovaní. To znamená, že matematické vzťahy, postupy či vzorce sa žiaci neučia mechanicky naspamäť, ale pri riešení úloh ich sami odhaľujú . Takýto vlastný poznatok, ktorý vzniká vzájomnou diskusiou medzi žiakmi má väčšiu váhu ako poznatok prevzatý od učiteľa. Úlohy sú rôznej náročnosti, takže aj ten najslabší žiak môže zažívať úspech a najlepší žiaci sa tiež nenudia a sú im predkladané nové výzvy. Úloha učiteľa pozostáva z toho, že zadáva žiakom primerané úlohy, sprevádza ich pri objavoch a moderuje diskusiu. Dôležitá je tu aj práca s chybou, ktorá nie je braná, ako niečo nevítané, ale naopak. Na chybách sa žiaci učia, sami ich hľadajú a veľakrát práve vďaka chybe prichádzajú na nové poznatky.
- Hejného matematika sa prepája aj s klasickou matematikou 50/50
VYSOKO EFEKTÍVNE UČENIE
VUE poskytuje možnosť výberu spôsobu osvojenia učiva, vzhľadom na individuálne danosti dieťaťa. Prostredníctvom aplikačných úloh, z ktorých niektoré sú povinné a niektoré výberové, si učiteľ môže overiť, či žiaci učebnú látku pochopili a do akej miery si ju zvnútornili. Aplikačné úlohy vnášajú do vyučovania praktický život. Ich obsah aj formulácia je veľmi dôležitá. Učiteľ ich vymýšľa sám. Základom učenia je vytvorenie príležitosti pre získanie vlastnej skúsenosti, zážitku s témou učenia, najčastejšie formou projektov, učebných exkurzií, „byť tam", celoročnej témy a pod. Program sa do triedy školy zavádza postupne. Program na Slovensku odborne garantuje Asociácia S. Kovalikovej - Vzdelávanie pre 21. storočie na Slovensku.
SFUMATO
Sfumato je splývavé čítanie. Je to spôsob, akým je možné učiť deti čítať s porozumením. Naučia sa čítať hneď tak, že rozumejú tomu, čo čítajú. Predchádza sa tak dvojitému čítaniu, tichému či sekanému čítaniu.
Je to veľmi hravý a tvorivý spôsob učenia, a to predovšetkým na začiatku školského roka. Prváčikovia veľa kreslia, maľujú, cvičia, tancujú, spievajú a hrajú divadlo. Čítanie je pre nich zábava.
Najdôležitejšou výhodou splývavého čítania je, že ide o čítanie s porozumením. Ďalšou jeho dôležitou črtou je aj to, že je veľmi vhodné pre deti so špecifickými poruchami učenia.
Táto metodika je založená na hlasnom prejave. Dieťa prechádza hlasovým výcvikom, najskôr v spoločnom – hromadnom čítaní, pri ktorom dieťa naberie dostatočnú odvahu, jasnosť a zrozumiteľnosť v čítaní. Plynulé čítanie je založené na viazanom napájaní hlásky na hlásku, nejedná sa o slabikovanie. Využívajú sa pri tom zmyslové orgány, ktoré nadväzujú na seba v určenom poradí: zrak – hlas – sluch. Metóda sa používa aj pri náprave čítania a deti dosahujú veľmi dobré výsledky aj vo vyššom veku.
COMENIA SCRIPT
Je to praktické písacie písmo pre deti, ktoré je jednoduché, moderné a súčasné. Cieľom projektu Comenia Script® je radosť z písania a bezproblémová čitateľná komunikácia latinkou na medzinárodnej úrovni. Písmo zohľadňuje písanie aj dysgrafikom a ľavákom. K nácviku písma sú pripravené rôzne didaktické materiály a výukové aplikácie písania, ktoré sú súčasťou uceleného didaktického systému.
POJMOVÉ MAPY
Dôležité je naučiť deti hľadať v učive zmysel, kľúčové slová, ktoré potom možno prepájať. Na to je výborná tvorba myšlienkových máp. Ak si dieťa nie je schopné utvrdiť v hlave kľúčové pojmy a vzťahy medzi nimi, nemôže na ne ani nabaľovať žiadne ďalšie informácie. Myšlienkové mapy možno využívať pri učení sa vo všetkých predmetoch.
U NÁS ZAŽIJETE VŠELIČO 😊
- Rôzne tematické dni
- Projektové vyučovanie
- Zážitkové hodiny
- Exkurzie
- Celoslovenské vedomostné súťaže
- Športové súťaže
- Korčuliarsky a plavecký výcvik
- Školu v prírode
- Pyžamovú párty
- Noc v škole
- Karneval
- ...a veľa iných zaujímavých aktivít...
Tak čo? Pridáš sa do nášho školského tímu?
Príď sa pozrieť kde sa budeš stretávať so svojimi spolužiakmi a zoznámiš sa aj s učiteľkami, ktoré ťa budú sprevádzať tvojimi prvými školskými krôčikmi života.
Pozývame ťa na
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ
dňa 15.4. od 14.00 hod.
a na
ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA
dňa 19.4. od 14.00 hod do 17.00 hod.
Prihlášku môžete podať aj elektornicky na www.zsvinosady.edupage.org čím ušetríme veľa času pri zápise. Prihláška bude vytlačená a pripravená k podpisu. Ostatnú dokumentáciu vyriešime osobne.
O novej kurikulárnej refome sa viac dočítate na našej web stránke našej školy.