Hejného matematika
Hejného metóda sa radí medzi konštruktivistické prístupy vo vyučovaní. To znamená, že matematické vzťahy, postupy či vzorce sa žiaci neučia mechanicky naspamäť, ale pri riešení úloh ich sami odhaľujú . Takýto vlastný poznatok, ktorý vzniká vzájomnou diskusiou medzi žiakmi má väčšiu váhu ako poznatok prevzatý od učiteľa.
Úlohy sú rôznej náročnosti, takže aj ten najslabší žiak môže zažívať úspech a najlepší žiaci sa tiež nenudia a sú im predkladané nové výzvy. Žiaci pri učení často spolupracujú, vzájomne si vysvetľujú svoje postupy riešenia a odhaľujú chyby.
Úloha učiteľa pozostáva z toho, že zadáva žiakom primerané úlohy, sprevádza ich pri objavoch a moderuje diskusiu. Dôležitá je tu aj práca s chybou, ktorá nie je braná, ako niečo nevítané, ale naopak. Na chybách sa žiaci učia, sami ich hľadajú a veľakrát práve vďaka chybe prichádzajú na nové poznatky.
Na hodinách pracujeme so žiakmi v rôznych prostrediach. Tieto prostredia sa postupne opakujú, sú žiakom známe, ale úlohy v nich gradujú. Hodiny sú preto pestré a žiaci robia stále niečo iné. Manipulujú s rôznym materiálom a získavajú mnoho ďalších skúseností.