• Prečo sme sa ako škola prihlásili do nového kurikula keď je povinné až od roku 2026? Čo nás motivovalo?
      • Prečo sme sa ako škola prihlásili do nového kurikula keď je povinné až od roku 2026? Čo nás motivovalo?

      • 26.02.2024 16:53
      • Motivácia?
        • Všetci cítime potrebu zmeny vo vyučovaní, a keďže môžeme aj my priamo prispieť k jej realizácii a forme, radi sme sa zapojili do výzvy. Cítili sme potrebu pomôcť ľuďom, ktorí pre túto zmenu obetovali nemalé úsilie. Ženie nás aj vnútorná potreba byť súčasťou veľkého procesu. Ako neplnoorganizovaná škola cítime často diskrimináciu podmienok, ktoré sú poskytnuté skôr väčším školám. Preto prirodzene reagujeme na výzvu a veríme, že dokážeme pomôcť pri formovaní nového kurikula, pomôcť pri implementovaní a overovaní nového obsahu vzdelávania a nie len kritizovať, čo všetko je zlé. Skrátka hľadať spôsoby ako sa dá pomôcť našim deťom, namiesto, ako hľadať dôvody, prečo sa zmena uskutočniť nedá.

         

        • Aplikovať zmeny v praxi nie je jednoduché, a preto nás teší avizovaná podpora zo strany NIVaM i pokračovanie v spolupráci s našim mentorom Mgr. Jozefom Strakoškom z RCPU, ktorý u nás pôsobí už rok. Veľmi si ceníme aj výmenu skúseností medzi školami, ktoré sa rozhodli spolu s nami vstúpiť do postupného zavádzania ŠVP od nasledujúceho školského roka.

         

        • Prvotná motivácia zapojiť sa bola nepochybne podpora kolektívu. Zloženie pedagogického zboru a jeho postoj k novým trendom vyučovania nám pomohli k rozhodnutiu zapojiť našu školu do programu v druhom kole. Naši učitelia sa neustále vzdelávajú a rozvíjajú svoje kompetencie vo všetkých oblastiach a následne svoje poznatky využívajú pri zavádzaní nových foriem a metód vyučovania.  

         

        • Naša škola je škola rodinného typu s menším počtom žiakov a predpokladáme, že je to ideálna možnosť prispôsobiť vzdelávanie reálnym potrebám a možnostiam školy vo vzťahu ku konkrétnym žiakom.

         

        • Viac prežívať ako memorovať. Deti zabudli žasnúť, nadchýnať sa z maličkostí. Nasýtené sú materializmom, viesť ich k základným ľudským hodnotám, empatii a pokore. Všetko prepojiť je obrovskou výzvou, ktorej sa nebojíme. Zážitok staviame na prvé miesto.

         

        • Už dnes sa našim žiakom denne ponúka zážitkové učenie, pojmové mapovanie, projektové a tematické dni. Pre nás to nebude nič nové, avšak postavíme ich na vyššiu úroveň.

         

        • Žiakom poskytnúť vzdelávanie, poznatky, ktoré budú vedieť pretaviť do zručností v reálnom živote a v praxi ich reálne používať, hľadať súvislosti s bežným životom.

         

        • Žiaci dnešnej doby sú digitálne zruční. Mobilné telefóny, tablety majú v rukách od ranného detstva. Treba sa však zameriavať na digitálne technológie tak, aby ich žiaci vedeli využívať s rozumom a nie ich zneužívať.

         

        Nebojíme sa robiť zmeny, ak tieto zmeny prispejú k lepšiemu fungovaniu školstva. Zmeny sú všeobecne ťažko prijímané. Sú sprevádzané strachom z neznámeho, obavami z toho, koľko času a energie do toho budeme musieť investovať, a pritom nevieme, či efekt a výsledky budú uspokojujúce. Zároveň nás zmeny vyťahujú z našej komfortnej zóny, čo nemusí byť každému príjemné. Ale ak prekročíme hranicu našej komfortnej zóny, tak sa dokážeme posunúť v živote ďalej. A platí to i pre naše školstvo.

      • Naspäť na zoznam článkov