• Adaptácia na štúdium

Na životnej ceste človeka dochádza často k prudkým zmenám životných podmienok, vyžadujúcich zmenu doterajších schém reagovania /vzorcov správania/ a prestavbu dynamiky spôsobu života. Bez pomoci rodiča, učiteľa, psychológa môžu tieto zmeny vyvolať nadmernú záťaž a môžu viesť k nezvládnutiu úloh, ktorá sa môže prejaviť poklesom úspešnosti, výchovnými a vzdelávacími problémami, zmenou motivácie, postojov, vzťahov atď.....

Nástup na strednú školu, ale aj začiatok nového školského roka môže byť jednou zo zmien na ktoré sa má študent adaptovať.

Jedným zo základných predpokladov úspešnej a efektívnej činnosti človeka je žiaduci psychický stav. Charakterizuje ho vyrovnanosť a normálny priebeh psychických funkcii. Na pozadí aktuálneho psychického stavu vzniká a prejavuje sa prežívanie a správanie. Čím zložitejšie sú podmienky prostredia /vonkajšieho či vnútorného / tým väčšia je opodstatnenosť regulácie procesu adaptácie. Do ktorého by mal významnou mierou vstúpiť aktívne nielen študent, ale aj rodič a pedagóg, najmä triedny učiteľ a výchovný poradca. Proces adaptácie je tým jednoduchší čím je rozvinutejšia osobnosť a čím je vyššia úroveň sociálno-psychologických podmienok nového prostredia /a samozrejme naopak/.

Cieľom je zabezpečiť nepretržité, včasné, a optimálne prispôsobovanie sa do nových, nezvyklých, náročných podmienok činnosti a života, čím zabezpečiť elimináciu nežiaducich negatívnych stavov a ich prejavov v prežívaní a správaní človeka.

Adaptácia je proces, jednotlivé fázy sa zväčša uvádzajú takto:

• fáza všeobecnej orientácie
        • fáza nevyhnutej /uvedomelej/ orientácie
        • fáza prispôsobenia sa /integrácie, vpravenia sa/

Jednotlivé fázy prebiehajú individuálne v závislosti na individualite jedinca /vek, osobnostná výbava./

Fáza všeobecnej orientácie / :

• ide o základnú informáciu o novom prostredí, organizácií života, normách, požiadavkách,
        • dochádza ku konfrontácií predstáv a skutočnosti /v škole bežné veci, ako do a zo školy, kde je  trieda, moje miesto, učiteľ, spolužiaci, predmety, rozvrh, telocvičňa etapa základnej orientácie priestoru, prostredia a ľudí.

/ trvá jeden až tri týždne, ak trvá dlhšie je potrebné venovať problému pozornosť /

Fáza nevyhnutej /uvedomelej/ orientácie:

• etapa, keď jedinec prijme svoju rolu, vchádza do známeho prostredia
        • prehlbuje sa interakcia s prostredím, jedinec sa prispôsobuje a zároveň prehodnocuje a presadzuje svoje postoje,
        • prežívanie a správanie vstupuje do normálu, vznikajú priateľstva,

/fáza trvá do troch až do šesť mesiacov/

Fáza prispôsobenia sa /integrácie, vpravenia sa/

• vyznačuje sa dosiahnutím optimálneho stavu, psychickej rovnováhy
        • jedinec je pripravený podať optimálny výkon v známom bezpečnom

PRIMERANÁ ADAPTÁCIA

• emocionálny aspekt adaptácie- energeticky ekonomická, subjektívne uspokojujúca, poskytuje možnosť odreagovať napätie /neznižuje frustračnú toleranciu, odolnosť na záťaž, stres / je emocionálne pružná
        • kognitívny aspekt adaptácie /adaptácia na základe vedomosti a poznania/ -je realistická, uplatňujú sa v nej poznávacie procesy, uskutočňuje sa v súlade s celkovým zameraním osobnosti, zakladá sa na sebapoznaní
        • vôľový aspekt adaptácie -slobodná vôľa konať, schopnosťou pružne reagovať a regulovať svoje správanie
        • sociálny aspekt adaptácie- primerané prispôsobovanie umožňuje utvárať dlhodobé sociálne väzby, vyznačuje sa citlivosťou a ohľaduplnosťou k spôsobu adaptácie iných  +udí, ďalej sa vyznačuje sebakontrolou v interpersonálnom styku, v konfliktoch, či pri pomoci druhým.

Pozitívna voľba školy, radosť z prijatia na školu, oceňované školské prostredie, atmosféra v triede, prístup učiteľov, spôsob vysvetľovania látky, prijatie spolužiakov a spolužiakmi, bezproblémové prispôsobenie sa novému prostrediu, pomoc rodičov, pomerne široká škála záujmov svedčia o tom, že adaptáciu študenti zvládli úspešne. Ak to tak nie je, je nutné hľadať príčinu, prečo a čím je proces adaptácie narušený. Zistiť stav, hľadať príčiny a riešenia môžeme jednoduchým dotazníkom resp. riadeným rozhovorom učiteľa so študentom, resp. besedou na triednickej hodine a otázkami typu:

• v čom sa splnili tvoje očakávania nástupom na školu?
        • v čom sa nesplnili tvoje očakávania nástupom na školu?
        • v čom vidíš svoju sebarealizáciu štúdiom na tejto škole?
        • ako hodnotíš atmosféru v triede?
        • kto ti najviac pomáha pri začlenení sa do podmienok školy?
        • kto ti najviac pomáha pri začlenení sa do kolektívu triedy?
        • aké máš námety k zlepšeniu podmienok štúdia?

Pri adaptačných problémoch vybraných študentov je vhodné obrátiť sa na výchovnú poradkyňu, alebo centrá pedagogicko-psychologických poradní